Plesová sezóna: jak vypadat dobře na fotkách 2.díl

Sandra Martinková, Trendy, 09.02.2014, Počet přečtení: 3007

Máte legraci z těch, kteří před fotoaparátem doslova pózují? Přečtěte si další díl našeho plesového speciálu a přesvědčte se sami, že díky dodržování pár jednoduchých zásad už nikdy nebudete vypadat na fotce hloupě. Správně zaujatý postoj umí prodloužit postavu, zakrýt nedostatky i rozzářit oči. Nevěříte?Co můžete udělat při samotném focení

V druhém dílu našeho miniseriálu se zaměříme na triky, které můžete využít přímo při focení. Detailní popis některých póz může znít dost krkolomně, přesvědčte se však sami v praxi, že fungují. Určitě nemusíte pózovat přesně dle návodu, ale třeba v článku objevíte trik, díky němuž se vám vaše fotky budou líbit víc a budete se fotit raději.

Abyste na fotkách vypadala dobře, nepodceňujte ani domácí přípravu. Jak na to si přečtěte v prvním dílu tohoto článku. 

Fotíte se vsedě u stolu?

Zaměřte se na pozici vašich rukou a sklon obličeje. Pamatujte si, že nikdy nevypadá dobře křečovitě ruce tisknout k tělu. Držte je uvolněně trochu od těla, udělejte gesto nebo třeba obejměte kamaráda, nefotíte-li se sama.

Jaké natočení obličeje sluší právě vám musíte zjistit sama, obecně však platí: obličej trochu pootočit na stranu a sklonit hlavu maličko dolů. Nezaklánějte se. Fotoaparátu nastavujte tu polovinu obličeje, na níž máte více vlasů (patku nebo vzdálenější stranu od pěšinky). Se skláněním hlavy to nepřehánějte, nechcete mít přece dvojí bradu. A pozor na stíny v obličeji. Pokud si můžete vybrat, neusazujte se přímo pod osvětlení.

Víte, že právě z tohoto důvodu profesionální fotografové nikdy nefotografují venku přes polední slunce? Lidé s jemnějšími vlasy v tomto světle vypadají, jako by je začínali ztrácet.

Usmívejte se!

Základním pravidlem je tvářit přirozeně. Pokud se budete křečovitě culit, bude to z fotky poznat. Někteří fotografové radí položit jazyk nahoru na patro, prý se tím zeštíhlí obličej. To je ale spíše tip pro profesionálky, začátečnice ať zatím trénují přirozený úsměv před zrcadlem :) A nešpulte rty, pokud to neumíte tak, aby to vypadalo sexy.

Tip od fotografa: místo dívání se přímo do fotoaparátu se zaměřte očima na jeho vrchní část až lehce nad něj. Vaše oči díky tomuto triku budou vypadat větší a rozzáří se.

Při focení obličeje zblízka se zvýrazní každá nedokonalost. Proto se nestyďte a klidně se těsně před focením trochu upravte. Rty zlehka přemázněte leskem nebo balzámem. Pokud se v obličeji hodně lesknete, přepudrujte si T-zónu. Máte-li ofinu nebo patku, hlídejte si, ať nepramínkuje.

Tip: Jak se nalíčit tak, aby to na fotografiích vypadalo dobře, si přečtěte tady.

Pózování ve stoje

Při pózování ve stoje je třeba vědět, co s rukama a nohama. Do ruky si vezměte kabelku, ruku mírně pokrčte a dejte lehce před tělo. Druhou využijte třeba k objímání. Nemáte-li na fotce koho objímat, dejte ji volně v bok. Je to možná klišé, ale vypadá to fakt dobře. Budete mít krásně štíhlé ruce a působit svůdně. Některé hvězdy ještě trochu vystrčí rameno, čímž zvýrazní klíční kost. To je ale potřeba vyzkoušet doma, ať nevypadáte, že si ho chcete vykloubit.

Ruce můžete nechat také volně spuštěny podél těla, ale kupodivu to někdy vypadá více rozpačitě, než když si je dáte v bok. Hlavně si je křečovitě netiskněte k tělu! Na tento zlozvyk si dejte pozor hlavně při pózování zboku. Nejenže budete vypadat nervózně, ale přidate si tím tak deset kilo navíc. A nedávejte ruce ani za záda. Ramena držte vzadu a stůjte zpříma.

Co se týče nohou, nejlíp vypadá, když přenesete váhu na jednu nohu, přičemž druhou trochu pokrčíte. Dobře taky vypadá, když vytočíte jeden bok mírně směrem dopředu. Pokud stojíte zpříma, nemějte nohy těsně u sebe, raději je zkuste lehce rozkročit.

Možná jste slyšela, že vypadá dobře zkřížit nohy přes sebe. Může tomu tak být, ale musíte dodržet pár pravidel. Především nohy o sebe nesmí být rozpláclé, nemají se skoro dotýkat. Přeneste váhu na jednu (zadní) nohu, druhou předsuňte dopředu a dotkněte se země pouze špičkou, pata je ve vzduchu. Pokud máte před sebou třeba schod, zapřete špičku o něj. Takto se vám lýtko krásně prodlouží. Přestože to zní dost krkolomně, vypadá tato póza velmi přirozeně. Jen nespadněte :)

Negativní gesta

Pozor si dávejte na nevědomky vysílaná negativní gesta. Negativně pak bude působit celá fotografie, přestože vám to na ní jinak sluší. Hlídejte si hlavně tohle:

- nekřižte ruce před tělem

- neodvracejte se od osoby, která se fotografuje s vámi (naopak k ní jemně nakloňte hlavu)

- nezatínejte ruce v pěst, nezatínejte zuby

- stůjte i tvařte se uvolněně

- pokuste se o přirozený a opravdový úsměv

Tip: Neupřímný úsměv poznáte podle očí. Pokud je úsměv opravdový, koresponduje s ním výraz očí a ty doslova září. Naopak při škrobeném úsměvu oči zůstávají nezměněny nebo vysílají úplně jiný signál. Myslete na to a uvolněte se, výraz očí zčásti můžete ovlivnit.

 

A ještě jeden tip pro fotografy: pokud máte skutečně kvalitní fotoaparát a pevnou ruku, postavte se od vašich objektů dál a použijte zoom (jen mírně). Můžete to zkusit, prý to vytvoří realističtější záběry.

Na závěr ještě jednou zopakujme: ze všeho nejdůležitější je přirozenost a uvolněnost. Pokud se pózy nenaučíte zaujímat automaticky a budete se do nich křečovitě stylizovat, napjatý výraz vás prozradí. A hlavně se usmívejte! :)

 

Přečtěte si také první díl miniseriálu s podtitulem Co můžete udělat doma.

martinkova.sandra@barevnecocky.euDoprava zdarma od 999 Kč