Horké léto: jak si udržet opálení

Sandra Martinková, Trendy, 21.08.2013, Počet přečtení: 3506

Pracně jste celé léto chytala bronz a chtěla byste, aby vám vydržel déle než do konce září? Zkuste naše triky a opálením se můžete chlubit po celý rok. Přečtěte si třetí díl letního miniseriálu.Hydratace pokožky

Aby opálení vydrželo a předčasně se neoloupalo, udržujte kůži hydratovanou. Nezáleží na tom, zda použijete mléko, krém či olej, důležitá je pravidelnost. Mažte se alespoň jedenkrát denně, ideálně vždy po koupeli. Voda kůži vysušuje, volte proto spíše sprchu s vlažnou vodou než dlouhé máčení v horké vaně. Neměla byste se sprchovat déle než 8 minut, pak se ochranná lipidová vrstva kůže narušuje.

Tip: Pokud vás nebaví zdlouhavé čekání na vsáknutí krému, zkuste nová tělová mléka do sprchy. Po umytí sprchovým gelem nanesete speciální tělové mléko a opět smyjete. Vyrábí Nivea ve dvou variantách (pro normální nebo suchou pokožku). Mě nadchly! Nejvíce oceňuji, že na kůži zanechají pouze jemný film a nelepí.

Přečtěte si, jak se v horkém počasí zchladit a prožijte léto bez pocitu ulepenosti.

Opálení a kosmetické procedury

Holení vašemu bronzu neuškodí, ovšem i zde platí: nenechte pokožku vysychat a po proceduře se důkladně namažte. V klidu si také dopřejte klasickou masáž, olej opálení navíc hezky zvýrazní. Uškodit vám naopak mohou příliš časté peelingy. Ty se doporučují spíše před opalovací sezónou, teď snižte intenzitu obrušování na cca 1-2x měsíčně. Depilační krémy vašemu opálení také příliš nesvědčí, vyměňte je dočasně za žiletku nebo epilátor.

Podpořte opálení zevnitř

Jistě je vám známo, že beta-karoten při opalování zabraňuje poškození pokožky a napomáhá jejímu zhnědnutí. Funguje však také jako udržovatel bronzu poté, co se neopalujete. Najdete jej v mrkvi, dýni či sladkých bramborách, kterým dodává charakteristickou oranžovou barvu. Koupit ho můžete i v tabletách. Dodržujte však pečlivě dávkování, v nadměrných dávkách provitamin škodí.

Zopakujte si, jak se správně chránit před sluncem.

Samoopalovací přípravky

Nebojte se samoopalovacích přípravků! Mnoho mých kamarádek na ně zanevřela, protože jim způsobily fleky, opálení nebylo přirozené nebo si stěžovaly na nepříjemnou vůni. Pokud si však vyberete kvalitní přípravek a naučíte se s ním pracovat, odměnou vám bude krásné a zdravé opálení po celý rok. Zapomeňte na nebezpečná solária, s trochou cviku samoopálení zvládnete.

Dodržujte tyto základní zásady:

 1. Před každým samoopalováním si udělejte důkladný peeling, zaměřte se na záhyby těla a klouby (kolena, lokty).
 2. Zvolte přípravek, jehož forma nanášení vám vyhovuje a dodržujte specifika při jeho používání. Dostupné jsou gely, krémy, spreje, napuštěné kapesníčky, ...
 3. Pokud zvolíte sprej, hlídejte si především vzdálenost, z níž přípravek na kůži stříkáte. Obecně lze říci: čím dál, tím lépe se přípravek rozprostře.
 4. V případě gelů a krémů se soustřeďte na tloušťku nanášené vrstvy – přípravek musíte rozetřít do ztracena a nenechávat nikde nadbytečný gel/krém. Klouby (lokty, kolena) přetřete jen velmi lehce.
 5. Ihned po aplikaci si umyjte důkladně ruce.

A pár mých osobních rad navíc:

 • - Vždy se snažte o co nejtenčí vrstvu – přidat můžete vždycky, ubírá se hůř.
  - Pro začátek zvolte přípravek, který je tónovaný. Budete mít přehled, kam jste ho nanesla.
  - Doporučuji začít s obličejem, který si více myjete a případné nedokonalosti nátěru zamaskujete make-upem.
  - Po aplikaci vezměte vatový tampon, namočte jej do vody a setřete přípravek z míst, která si na slunci neopálíte (třeba vnitřní stranu rukou). Přetřete také místa, na kterých ulpívá více barvy – již zmíněné klouby, ale třeba i kořen nosu a obočí. Pozor také na linii vlasů, rtů a krk.
  - Rozhodně nemusíte samoopalovací přípravek roztírat na celé tělo a riskovat tak zabarvení světlého oblečení. S trochou cviku zvládnete krém natřít pouze na viditelné části těla a rozetřít jej do ztracena tak, aby přechod nebyl znatelný.
  - Volte vždy kvalitní přípravek, přičemž ne vždy platí čím dražší tím lepší. Je pravdou, že některé samoopalovací krémy mají typickou vůni, která někomu může vadit. Neplatí to však o všech. Zkrátka zkoušejte, co vám vyhovuje.
  - Pokud se to nepovede, nevěšte hlavu. Falešné opálení odstraníte peelingem či speciálním krémem. Tmavší místa zesvětlí prý také citronová šťáva.

Po nanesení falešného opálení se několik hodin nemyjte, abyste nenarušila proces hnědnutí. Než se poprvé osprchujete, vyhněte se světlému a příliš těsnému oblečení. Samoopálení vydrží několik dní, pro udržení bronzu průběžně nátěr opakujte.

Tip: Existují také tělové „make-upy“, které jednoduše večer smyjete. Jedná se spíše o jakési barevné pěny, které se dokonale vsáknou a neměly by zabarvit oblečení. Perfektně se na nich také naučíte správnou aplikaci krému, což využijete u samoopalovacích přípravků. Zkuste třeba Rimmel: Sun Shimmer nebo na nohy Sally Hansen: AirBrush legs (takzvané neviditelné punčochy).

Používáte samoopalovací přípravky? Máte své triky na udržení opálení? Diskutujte pod článkem anebo mi napište na: sandra.martinkova@barevnecocky.eu

 

Předchozí díly seriálu:

1.díl: Horké léto 2013: jak se chránit před sluncem

2.díl: Horké léto 2013: jak se zchladit

 

Přečtěte si další články z kategorie:

Stylové nehty pro léto 2013

Jaro 2013: trendy v líčení očí

 


foto je od autorky článkuDoprava zdarma od 999 Kč