Horké léto: jak se zchladit

Sandra Martinková, Trendy, 11.08.2013, Počet přečtení: 2850

Padají teplotní rekordy a sprcha k ochlazení nestačí? Pomoci vám mohou také speciální kosmetické prostředky, které slibují chladivý efekt. Vyzkoušeli jsme, které fungují, a za které nestojí vyhazovat peníze. Čtěte druhý díl našeho letního miniseriálu.Horké léto 2013: jak se zchladit

To, že máte pít vlažné, nikoliv studené drinky, už nejspíš víte. Stejná zásada platí také pro sprchování. Je to jednoduché. Pokud budete své tělo ochlazovat příliš násilně, začne se bránit zahříváním se zpět na svou přirozenou teplotu a váš pocit horka ještě vzroste. Poslední dobou se však kromě sprchy a důsledného pitného režimu objevují také kosmetické vychytávky slibující ochlazení pleti. Fungují nebo se jedná o nafouklou bublinu?

1. Balzámy na rty s mátou

Máta je známá pro své chladivé účinky a její použití se v chladivé kosmetice přímo nabízí. Prvotní dojem z balzámu s mátou však může být trochu nepříjemný, obzvlášť když ho namažete na citlivou pokožku rtů. Nepříjemně působil i na mě, poprvé jsem ho použila v zimě a tyčinku jsem zahodila hluboko do šuplíku. Nedávno jsem ji však objevila a balzám záhy obsadil čestné místo v mé kabelce.

Na štiplavý vjem si brzy zvyknete, připomene vám na rtech kostku ledu, což je v parném létě více než žádoucí. Když se napijete, drink vám bude připadat chladnější. Nevýhodou je pouze lokální použití na rty, přesto ho určitě zkuste. Pokud nemáte přespříliš citlivou pokožku, můžete jej zkusit rozetřít i jinam, třeba na zápěstí či spánky. Vyrábí jej například Labello nebo SYX (k dostání v Marionnaud), každý za cca 50 Kč.

2. Roll-on chladivé gely pod oči

Musím říct, že roll-ony mě zklamaly, a to jsem jich vyzkoušela celou řadu. Chladivý efekt je příjemný, ale vydrží maximálně několik málo minut (tím myslím tak nanejvýš tři). Pokud víte o nějakém dlouhotrvajícím, dejte mi vědět! Nicméně na otoky pod očima prý roll-ony fungují, tak je můžete vyzkoušet. Já mám spíš problémy s tmavými kruhy, a na ty bohužel kromě korektoru nefunguje nic.

3. Hydratační emulze

Hydratační emulze nebo gely jsou v létě příjemnou alternativou klasických krémů. Mazat se musíme, protože pleť si žádá hydrataci, nicméně s jejich chladivým efektem je to podle mého názoru opět nevalné. Navíc mnoho z nich po vsáknutí nepříjemně lepí, což svěžímu pocitu taky moc nepřidá.

4. Termální spreje

Moje eso v rukávu už po několik let. Vždy, když cítím, že se z horka nejspíš skácím k zemi, přestříkám svůj obličej tímto sprejem s termální vodou. Výhodou je konstrukce, která zabrání ohřátí vody, i když máte sprej celý den v kabelce. Můžete ho používat i přes make-up, který navíc získá svěží jiskru (používám ho občas i v zimě, když mám pocit, že jsem to trochu přehnala s pudrem a připomínám voskovou figurínu). Sprejem prostě poprašte obličej (nijak ho neroztírejte!) a nechte volně uschnout. Efekt zchlazení nevydrží příliš dlouho (cca 5-10 minut), ale ochladit si můžete celý obličej či tělo a spršku můžete kdykoliv zopakovat.

Nevýhodou je vyšší cena, spreje však často bývají k dostání v balení 1+1 zdarma. Pokud se vám zdá i tolik peněz moc, vyrobte si vlastní sprej z rozprašovače a minerálky. Ten se vám sice nejspíš ohřeje a možná nepůjde použít přes make-up, ale poslouží jistě také dobře. Termální spreje vyrábí značky La Roche Posay, Avéne, Vichy či Evian.

5. Voňavé tělové spreje

Voní sice krásně, ale vůně je jediným přínosem, které tyto spreje mají. Většina sprejů však příliš dlouho na kůži vonět nevydrží. Efekt ochlazení není žádný, nebo trvá do zaschnutí (cca 1 minuta). Sprej často lepí a máte tak pocit ještě většího horka. Ani jako osvěžovače vzduchu se mi neosvědčily, protože vůně není určená do interiéru a za pár minut není cítit. Vyhozené peníze.

Máte své vlastní tipy na osvěžení? Napište do diskuze nebo na mail sandra.martinkova@barevnecocky.eu.

 

Následující díl seriálu:

3.díl: Horké léto 2013: jak si udržet opálení

Předcházející díl seriálu:

1.díl: Horké léto 2013: jak se chránit před sluncem

 

Přečtěte si další články z kategorie:

Stylové nehty pro léto 2013

Horké léto 2013: Jak se správně chránit před sluncem

Jaro 2013: trendy v líčení očí

 


fotka je z freedigitalphotos.net od Salvatore VuonoDoprava zdarma od 999 Kč