Horké léto: jak se chránit před sluncem

Sandra Martinková, Trendy, 08.08.2013, Počet přečtení: 2796

Podle dlouhodobých předpovědí nás horké počasí v následujících týdnech neopustí. Připravili jsme pro vás malý seriál, jak letošní horké léto přežít. Začínáme se základy ochrany před sluncem. Shrneme si základní pravidla a přidáme také pár novinek. Víte například, že známá pravidla volby ochranného faktoru jsou dnes již zastaralá?Proč mám používat krémy?

Především abyste se nespálila. Každé spálení od slunce významně zvyšuje pravděpodobnost vzniku rakoviny kůže a zhoršuje její kvalitu. Ale pozor: snažte se používat ochranné krémy, i když se zrovna nechystáte na pláž! Složka A slunečního záření dokáže prostoupit přes sklo, takže pleť není chráněna ani v budovách. Tato složka záření je obzvláště nebezpečná, protože na rozdíl od složky B nezpůsobuje viditelné spálení a na první pohled si ničeho nevšimnete. UVA však nenápadně prostupuje do spodní vrstvy pokožky a působí v ní nevratné změny, které se mohou projevit až za několik let (od nevzhledných pigmentových skvrn až po možnost rakovinného bujení!).

UVA + UVB

V letním období je proto skutečně nutné používat ochranný krém denně (minimálně na obličej, který je slunci vystaven nejvíce a kůže je na něm jemnější). Dále je důležité si ověřit, zda vás krém chrání proti oběma složkám slunečního záření. Poznáte to podle symbolu UVA (obvykle v kolečku) + UVB na obalu přípravku. Toto značení je jednotné pro všechny státy Evropské unie.

Jaké zvolit SPF?

SPF (česky ochranný faktor) udává maximální hodnotu ochrany, kterou může přípravek kůži poskytnout. Dříve se doporučovalo vynásobit hodnotu SPF desíti a získali jsme počet minut, které bylo možno strávit na slunci (např. SPF 15 x 10 = 150 minut). Toto doporučení se však záhy ukázalo jako velmi nedostačující a nerespektující různé typy kůže. Nově se tedy klade důraz na správné určení fototypu a příležitost, při níž se krém používá. Rozlišujeme čtyři fototypy podle reakcí jejich pokožky na slunce (rychlost zčervenání a spálení). Jednotlivé typy se liší také na první pohled světlostí pokožky a barvou vlasů.

Příklad: Do školy či práce vám postačí SPF 10 (tmavší typy) až SPF 20 (světlejší typy). V Turecku by však tyto faktory byly dostačující pouze pro fototyp 4, který se v České republice vyskytuje jen minimálně. Ke konci dovolené však bude faktor 20 určitě dostačující i pro světlejší fototypy, které se již stihly opálit.

Připomeňme, že pro maximální účinnost je nátěr nutné opakovat po dvou až třech hodinách, popř. častěji při pocení nebo pobytu ve vodě. Je vhodné zvážit také opálenost pokožky. Pozor: solárium ani samoopálení nejsou zárukou, že se nespálíte!

Tip: I když nepatřím k nejsvětlejšímu fototypu, po celou letní sezónu používám na svůj obličej SPF 50+ smíchaný s trochou samoopalovacího krému. Obličej získá zlatavý nádech a zbytečně neriskuji. Večer navíc používám make-up, který barvu pleti sjednotí.

Nezapomeňte na vlasy!

Také vlasy v horku trpí, jsou suché a lámou se. V létě rozhodně po mytí nevynechávejte kondicionér a alespoň jednou do týdne použijte vyživující masku. Při běžném režimu můžete péči o vlasy doplnit vyživujícími spreji, které existují také v letních variantách s ochrannými faktory. Pokud své vlasy vystavujete mořské vodě či chlóru v bazénu, zkuste následující trik.

Tip: Před koupáním v moři či bazénu stáhněte vlasy dozadu a naneste na ně malé množství masky či kondicionéru, který se běžně oplachuje. Před koupáním vlasy navlhčete čistou vodou, budou méně absorbovat chlór či sůl. Po koupání vlasy pečlivě vypláchněte vodou a doma je umyjte běžným způsobem. Vyzkoušeno!

Schovejte se před sluncem

Kosmetické vychytávky můžete doplnit postaru a se stylem kloboukem, který pomůže ochránit jak vaši pleť, tak i vlasy. Ochranný krém však nevynechávejte, paprsky se dostanou i pod klobouk, odráží se také od země a hlavně od vody. Totéž platí i pro pobyt ve stínu.

Hydratace

Teď nastal čas pro lehké hydratační krémy, kterými promazávejte kůži co nejčastěji. Stav vaší pokožky však vylepšíte také zevnitř důsledným dodržováním pitného režimu.

Tip: Jak se co nejlépe ochladit vám poradíme v příštím článku. Věděli jste, že existují speciální kosmetické přípravky k ochlazení pleti? Vyzkoušeli jsme je za vás.

A jak se v letních dnech chráníte vy? Mátě nějaké vlastní letní tipy? Zapojte se do diskuze pod článkem nebo mi napište na e-mail sandra.martinkova@barevnecocky.eu.

Následující díly seriálu:

2.díl: Horké léto 2013: jak se zchladit

3.díl: Horké léto 2013: jak si udržet opálení

 

Přečtěte si další články z kategorie:

Stylové nehty pro léto 2013

Jak správně pečovat o pleť?

Jaro 2013: trendy v líčení očí

 


fotka je z freedigitalphotos.net od artur84Doprava zdarma od 999 Kč